Kategoriler
Anlatım Linux

Linux’te Çok Tuşlu Mouse Ayarı

Merhaba sevgili okur,

Linux kullanıyorsun ve çok tuşlu farenin bazı tuşlarını kullanamıyor musun? O zaman bu makaleyi okumalısın…

Aynı dert bende de vardı. Ufak bir araştırmayla sorun halloldu. Ben Ubuntu Linux kullanıyorum ve Vx-Nano farem var. Standart tuşların dışındaki tuşları kullanamıyordum. Araştırmalar sonucunda btnx adlı bir uygulamanın bu iş için yazıldığını öğrendim.

İlk yapman gereken şey bu programı sisteme kurmak. Eğer Ubuntu kullanıyorsan synaptics kullanarak btnx ve btnx-config adlı iki paketi yükle. Daha sonra programı menülerden bulup aç. Bundan sonra ki kısmı kendin tahmin ederek çıkartabilirsin yada aşağıdaki açıklamaları okuyabilirsin. Sana yardımcı olması açısından işine yarayacak şeyleri oraya yazdım.

Program arayüzü aşağıdaki gibi… Ama sendeki farklı olabilir.

 

btnx

 

Ayar Yapma:

1- Programı açtıktan sonra “New” deyip yeni bir ayar dosyası oluşturabilirsin. Ben “Default” olan üzerinden gittim.

2- “Detect mouse & buttons” kısmından farenin her tuşu için (scrolllar için bile) denilenleri yap. O butona tıklayınca karşına bir pencere çıkacak. Çıkan pencerede sana söylenilenleri yap. O işlem bittikten sonra belirlenen tuş sayısı “Device detection” kısmında görülür. Mesela benim 7 tuş + 1 scroll (yukarı + aşağı) olmak üzere toplam 9 tuşum var.

3- Bütün tuşları bulduktan/ekledikten sonra ana pencerenin sol üstündeki tablardan “Buttons” kısmını seç ve her tuş için ilgili ayarları yap. Keycode kısmından uygun fare olayını seç. Örneğin sol tuş için BTN_LEFT yapmalısın.

4- Tüm bunlar bittikten sonra sağ altta “Restart btnx” butonu var. Ona basarak aktifleştir.

5- Eğer canın isterse sol orta kısımdaki “Mouse properties” kısmını doldurabilirsin.

6- Son olarakta uygulamayı kapatmadan önce “Backup” ile yedek almanı öneririm. Eğer bir aksilik olursa “Restore” ile ayarları geri yüklersin.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, başka bir anlatımda görüşmek dileğiyle (:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir