Kategoriler
Günlük

Türlü’nün Hikayesi

Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi, ihsanı ve ikramı üzerinize olsun,

Bugün bir yemek olan türlü hakkında yazmak istedim. Bu yemeğin nasıl ortaya çıktığını merak ediyorum. Herhalde bu yemeği ilk defa yapan teyzem çok açtı. Hani öyle bir haldeydi ki demek ki, evde bisküvi bile yoktu. Bisküvi yada şu İlkler var ya hani BİM’de satılan, en azından azıcık tutar da sonra gider bir şeyler alır insan, ne bileyim. Ama belli ki parası da yokmuş dışarıdan bir şey almaya. Artık ay sonundan bir gün evvel miydi neydi bilmiyorum. Besbelli evde de böyle adam akıllı bir şey yoktu sebze namına. Baktı bir poşette azıcık patlıcan var. Diğerinde de çok az kabak. Arka taraftaki poşette bir papates. Köşede bir soğan. Dolabın kapağındaki salçanın dibinde az bir şey kalmış. Sonra düşündü ki tek başına bunlarla yemek yapamayacak, en iyisi hepsini birleştirip ortaya bir yemek çıkartmak… Yemeği üşenmeden yapmış ve afiyetle de yemiş. Sonra artık beğenmişse demek ki yaptığı yemeği, bir de üzerine isim koymuş “Türlü” diye, içeriğiyle müsemma…

Zeytinyağlı Türlü

Sevmiyorum diyemem lakin seviyorum da diyemiyorum. Türlü’nün sevmediğim tarafı adam akıllı hiçbir sebzenin tadını alamıyor olmam. Ne kabağın tadı geliyor ağzıma, ne patlıcanın, ne patatesin. Ben de hepsini ayrı ayrı yiyorum ki ayrı ayrı her sebzenin tadını alayım. Bu sefer de sofrada 3 yemek varmış gibi oluyor. (:

Tuhaf olan şey de şu ki herşeyi karmakarışık olan bu yemeği, yeni nesil neden sevmiyor? (:

Allah ‘a emanet olunuz efendim (:

 

“Türlü’nün Hikayesi” için bir yanıt

Hayır!
Olayın aslı şöyle;
Zamanlardan bir zaman bir teyzeler gurubu varmış. Bu gruptaki her teyze birbirlerinin arkasından kuyu kazar birbirlerini sevmez sıf üstün çıkmak kendini bir nane sanmak için bu grupta takılırmış. Her ay altın günü düzenlenir bu günlerde ev sahibi en güzel yemeğini yaparak millete hava atmak gösteriş yapmak istermiş. Bu grupta 13.5 teyze varmış. Buçuk ne ya hu? El cevap: Birisi henüz teyze olamamış o daha abla =) Neyse efendim bu teyzeler sırasıyla maharetlerini göstermiş. 1. teyze fasulye yemeği, 2. teyze patlıcan yemeği, 3. teyze patates yemeği….. sıra 13. teyzeme gelmiş. Amaç gösteriş yapmak ya milletin karnını doyurmak değil benim sosyo ekonomik düzeyim ne durumda bakıııın demek. Bu akıllı teyzem 12 teyzenin yaptığı yemeği alıyor karıştırıyor adınada türlü koyuyor. Ve diyor ki bakın sizin 12 nizin yaptığı yemeği ben tek seferde yaparım, sizin 12 nizin 12 haftada harcadığı parayı ben bir haftada harcarım. yani bu grubun kodomanı benim der ve diğer teyzeler hüzünle evine döner..
Yeni nesil olarak bizler bilinçli birer tüketiciyiz ve bu gösteriş için yapılan milleti hakir görmek için yapılan bu yemeği yemiyor protesto ediyoruz.
Saygılarımla arz ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir